معمولا زیورآلات برنجی دارای طرح های خاص هستند و این امر به دلیل نرمی و انعطاف پذیری بالای این فلز می باشد. که در ساخت زیورآلاتی چون دستبند و انگشتر و انواع سرویس ها از این فلز استفاده می شود.

زیورآلات برنجی به اشتباه گاها با عنوان زیورآلات برنزی شناخته می شود در صورتی که و فلز برنز از ترکیب فلز مس با قلع تولید می شود.

شاید تاکنون زیور آلات برنجی را دیده و استفاده کرده باشید. زیورآلات برنجی سازگاری بالایی با متابولیسم و سلامت بدن دارند. از جمله فواید استفاده از این فلز در زیورآلات برای بدن می توان به بهبود عملکرد متابولیسم بدن و جذب مواد معدنی در بدن و بهبود شرایط جسمانی اشاره نمود.

در طی سال های گذشته فلز برنج از نظر بسیاری از مردم و فرهنگ ها به دلیل زیبایی و درخششی که داشت مورد توجه بوده است. فلز برنج جزو اولین فلزاتی بوده که توسط انسان مورد استفاده قرار می گرفت. پس از آشنایی با فلز برنج در دنیای مد و زیورآلات اکنون شما می توانید تصمیم بگیرید که آیا این فلز با شما سازگار است یا خیر؟ اگر شما پوست حساسی دارید و استفاده از زیورآلات و بدلیجات باعث حساسیت در پوست شما می شود بهتر است از این نوع زیورآلات استفاده نکنید. ولی اگر پوست حساسی نداشته باشید این دسته زیورآلات با قیمت مناسب و با طرح های ظریفی و زیبایی که دارد می تواند انتخابی مناسب برای شما باشد.

از معایب این فلز می توان به اکسید شدن آن به مرور زمان اشاره کرد. یعنی با وجود شرایط مطلوب نگهداری باز هم نمی توان انتظار داشت که هیچ گونه تغییری در رنگ و جلوه ی آن ایجاد نشود. اما راه حلی به غیر از استفاده ی درست و شرایط مطلوب نگهداری نیز برای این مشکل وجود ندارد.

زیورآلات برنجی  هرچه بیشتر با آب و صابون شسته شوند براق تر می شوند و برخلاف باور عموم در معرض آب تغییر رنگ نمی دهند و تماس با آب و صابون به آنها جلای بیشتر می دهد.

یک سوال بسیار رایج درباره محصولات این است که آیا قاب‌های برنجی سیاه می شوند؟

خیر، برای این که از نزدیک به شما نشان بدهیم این فیلم را برایتان تهیه کرده ایم. البته این نکته را در نظر داشته باشید که به هیچ عنوان سیاه نمی شوند اما به مرور زمان و با تماس بدن ممکن است کمی نارنجی تر به نظر برسند.

همان طور که در فیلم می بینید دو راه داره برای تمیز کردن محصولات برنجی وجود دارد:

1_ با استفاده از سرکه: محصول را برای دو الی سه دقیقه در سرکه گذاشته و بعد با پنبه تمیزشان کنید و در آخر بشویید و سریع خشک کنید.

2_جلاسنج: به اندازه یک نخود جلاسنج را روی پنبه می‌زنید و سپس پنبه را روی محصول می مالید، سپس با پنبه تمیز چند بار روی سطح کار می‌کشید تا هیچ سیاهی دیگری روی پنبه باقی نماند و در آخر با آب و مایع سریع می شورید و خشک می کنید.

قیمت این جلاسنج 5 هزار تومان است، می توانید از بیرون تهیه کنید. به همین راحتی!