مراحل ساخت هر محصول با محصول دیگری متفاوت می باشد اما کلیات ساخت محصولات دست ساز دارای گل خشک به شرح زیر است:

ابتدا گل های زیبا و متنوعی که مناسب قرارگیری در بستر موردنظر می باشند به صورت دست چین از طبیعت تهیه می گردند. پس از انتخاب گل هایی که به لحاظ سایز مناسب کار باشند و ابعاد آنها قابلیت قرار گیری در قالب مورد نظر را داشته باشند, توسط انواع مواد رطوبت گیر طبیعی و مصنوعی (بسته به نوع گل) به صورت کامل خشک می گردند.

پس از کسب اطمینان از خشک شدن کامل گل ها, به سطح پشت برگ و گلبرگ ها, مقداری مواد ثبات دهنده مالیده شده تا شکنندگی گل ها کاهش یافته  و در زمان ساخت اثر حالت خود را از دست ندهند.

مناسب ترین ماده جهت نگهداری و حفظ گل در یک بستر و نمایش هر چه بهتر زیبایی های آن, رزین می باشد.

رزین محلولی شفاف و روشن است که کاربردهای زیادی در هنر و ساخت جواهرات حاوی عناصر طبیعی دارد. رزین ترکیبی طبیعی یا مصنوعی است که بسیار چسبناک بوده و تحت شرایطی سخت می‌شود؛ معمولاً در الکل قابل حل است اما در آب حل نمی‌شود. این ترکیب به طرق گوناگون طبقه بندی می‌شود که بستگی به ترکیب و مورد مصرف آن دارد.

پس از آماده سازی گل ها ابتدا داخل قالب هایی که قبلا به دقت و با نهایت حساسیت تهیه شده اند رزین یا همان محلول شفاف کریستالی را  تزریق نموده و گل ها به دقت و حوصله یک به یک به قالب اضافه می گردند, مجددا مقداری صمغ بر روی آنها سرازیر شده تا گل ها کاملا در محلول غوطه ور شوند. با اتمام این مراحل نوبت به استراحت دادن به اثر جهت خشک شدن و شکل گرفتن نهایی می رسد.

پس از گذشت یک هفته و کسب اطمینان از خشک شدن رزین  و ثابت ماندن گل در صمغ، نوبت به پولیش کاری و سیقل نمودن سطوح محصول نهایی است. پس از اتمام پولیش کاری و مرتب کردن سطوح اثر, نوبت به نصب آویزها (جهت گردنبند و گوشواره) و یا چسباندن رزین بر روی فریم  می باشد که به صورت دستی انجام می پذیرد.