قالب های سیلیکونی:

در ساخت محصولات رزین برای کار قالب گیری از قالب  سیلیکونی استفاده می شود. قالب سیلیکونی در شکل هایی مانند مربع، دایره، مستطیل، قلب، کره، انواع گل ها و ستاره ها وجود دارند که برای ساخت زیور آلات، جاسوئیچی، مجسمه ها و انواع وسایل تزئینی استفاده می شوند.

همچنین برای ساخت انگشتر و دستبندهای رزینی نیز نوع دیگری از قالب ها که به صورت استوانه میان تهی هستند استفاده می شوند. در چنین قالب هایی که امکان خارج کردن قطعات رزینی بعد از خشک شدن رزین وجود ندارد به روی سطح این قالب ها شکافی وجود دارد که امکان خارج کردن قطعات را ایجاد می کند.

هر چقدر رنگ قالب شفاف تر باشد نشان دهنده کیفیت بهتر قالب است و در نهایت بدلیجات رزینی با کیفیت تری خواهید داشت.

نکات مهم قبل از خرید قالب سیلیکونی رزین

میخواهم قالب سیلیکونی رزین خریداری کنم، به چه نکاتی باید توجه کنم؟

هنگام خرید قالب سیلیکونی بهتر است چند نکته را مد نظر داشته باشید. ممکن است در ابتدا به شما توصیه شود از قالب سیلیکونی شیرینی پزی استفاده کنید اما آیا این کار قابل انجام است؟ چرا قالب سیلیکونی، رزین را مات می کند؟ و در آخر چند نکته مهم در خرید و نگهداری قالب سیلیکون:

معمولاً به هنرمندانی که به تازگی کار با رزین اپوکسی را شروع کرده اند و می خواهند با کمترین هزینه تعدادی کار بسازند و تمرین داشته باشند پیشنهاد می شود که از قالب سیلیکونی مخصوص شیرینی پزی که قیمت کمتری دارند استفاده کنند ولی نباید فراموش شود که جنس بعضی از این قالب ها سازگار با رزین اپوکسی نیست و سطح نهایی کار به صورت مات خواهد بود. البته تعداد محدودی هم ممکن است مشکلی ایجاد نکنند. برای کار به صورت حرفه ای پیشنهاد می شود از قالب های سیلیکون سازگار با رزین اپوکسی و هاردنر استفاده شود. معمولا این قالب ها گران قیمت هستند پس به جهت حفظ کیفیت و بالا بردن بازدهی و طول عمر آنها بهتر است به نکات ذیل توجه کنیم.

یکی از مشکلات رایج اپوکسی کاران این است که بعد از خارج کردن زیورآلات رزینی از قالب سیلیکونی، یک سمت قطعه مات شده است. دلیل این مشکل چیست؟

اکثر قالب های سیلیکونی به صورت دستی تولید می شوند و برای ساخت آن ها از سیلیکون مایع استفاده می شود، گاهی بعد از تولید این قالب ها ممکن است حس کنید روی سطح آن چرب شده و حالت روغنی دارد. اگر این حالت را مشاهده کردید بهتر است قبل از استفاده، قالب را با آب و مایع ظرفشویی یا صابون بشویید و با دستمال بدون پرز خشک کنید و سپس استفاده کنید. این کار باعث خواهد شد مات شدن رزین به شکل چشم گیری کاهش پیدا کند.

البته قالب های سیلیکونی رزین هم موجود هستند که زیورآلات را مات نمی کنند، این قالبها معمولاً رنگ شفاف یخی مانند دارند و عمدتاً به صورت صنعتی تولید می شوند و قیمت بالاتری در مقایسه با نمونه های دست ساز دارند. که مجموعه گالری مینیاتور از این قالبها برای ساخت زیورآلات استفاده می کند.